Dziedzina obejmująca szeroki zakres działań związanych z pracami budowlanymi. Od budowy, przez przebudowę, po konserwację. Jest to bardzo dynamiczna dziedzina, wymagająca ciągłej aktualizacji wiedzy wynikającej ze znajomości najnowszych technologii wykorzystywanych w budownictwie.

Studenci podczas nauki przedmiotu poznają rolę i funkcję podstawowych elementów budynków.

Czym jest circular economy? To model gospodarki cyrkularnej, którego założeniem jest dążenie do minimalizacji odpadów przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu wykorzystania zasobów.
Studenci podczas wykładu poznają sposoby wdrażania koncepcji CE w technologii przetwarzania powszechnie stosowanych materiałów oraz ograniczenia prawne i ekonomiczne z jakimi związane są takie działania.


Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.

Zmiany klimatyczne stanowią jeden z największych problemów współczesnego świata. Wśród przyczyn zmian klimatycznych wyróżnia się przede wszystkim emisję gazów cieplarnianych, wylesianie i produkcję rolną oraz przemysłową.
Studenci podczas wykładu poznają elementy i mechanizmy zmian, zjawiska występujące w przeszłości, ale także rolę nauki i polityki w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatu.


Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.

Energia stanowi jeden z fundamentalnych elementów gospodarki narodowej, wpływając na rozwój gospodarczy państwa. Jest to również dynamicznie rozwijający się sektor, szczególnie w aspekcie odnawialnych źródeł energii.
Studenci podczas wykładu poznają uwarunkowania prawne i możliwości rozwoju energetycznego Polski.

Sama nazwa przedmiotu pewnie nie wskazuje Wam czego ten przedmiot może dotyczyć. Jest to dziedzina nauki zajmująca się terminami, takimi jak przepływ powietrza, wilgotność, termika, komfort cieplny. Są to istotne zagadnienia z punktu widzenia współczesnych wyzwać z zakresu ochrony środowiska.
Studenci podczas zajęć poznają zasady projektowania przegród budowlanych pod kątem wymagań termicznych z uwzględnieniem aktualnych norm i przepisów budowlanych.

Jest to system zarządzania odpadami obejmujący zbieranie, transport, przetwarzanie, unieszkodliwianie i recykling odpadów. Zagadnienie jest ściśle powiązane z kształtowaniem zrównoważonego rozwoju.
Studenci podczas zajęć poznają zasady samego gospodarowania odpadami oraz mechanizmy unieszkodliwiania odpadów.

Jest to system zarządzania zasobami wodnymi z uwzględnieniem dostaw, odprowadzenia i oczyszczania ścieków. Efektywna gospodarka wymaga uwzględniania najnowocześniejszych technologii oraz regulacji prawnych w tworzeniu systemów wodno-ściekowych.
Studenci podczas zajęć poznają współczesne problemy związane z gospodarowaniem wodami oraz ściekami ze szczególnym uwzględnieniem wód przemysłowych.

Są to zagadnienia związane z zarządzaniem zasobami wodnymi i ochroną ekosystemów. Bez zrozumienia wpływu rozwiązań inżynierskich na przepływy wody i stan środowiska wodnego nie jest możliwe gospodarowanie zasobami zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
Studenci podczas zajęć poznają metody oceny jakości wód i analizy danych hydrologicznych dotyczących przepływów wodnych.

Zajęcia z tego przedmiotu skupiają się na zagadnieniach języka angielskiego, które mają na celu podnieść Twój poziom znajomości języka do poziomu B2.

Dział matematyki dostarczający narzędzi i metod do rozwiązywania obliczeniowych problemów inżynierskich.
Studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu prawdopodobieństwa, statystyki i metod różniczkowych wykorzystywanymi w inżynierii środowiska.

Stanowi podstawę przy projektowaniu konstrukcji. Obejmuje analizę zachowania się materiałów pod wpływem różnych obciążeń.
Studenci podczas zajęć opanują podstawy teoretyczne i metody wyznaczania sił przekrojowych wraz z wykresami, naprężeniami oraz przemieszczeniami w układach statycznie wyznaczalnych.

Mechanika płynów zajmuje się zachowaniem cieczy w analizowanym środowisku. W aspekcie inżynierii środowiska pozwala na racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi, zanieczyszczeniami i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.
Studenci podczas zajęć poznają podstawowe zagadnienia z zakresu mechaniki płynów, które umożliwiają projektowanie i wykonywanie urządzeń służących inżynierii środowiska.


W ramach przedmiotu odbywają się zajęcia laboratoryjne – nie zapomnij fartucha!

Neutralizacja gazów z obiektów utylizacji odpadów jest istotną kwestią w zakresie ochrony środowiska oraz zdrowia publicznego. Stosowanie systemów pomiarowych i monitoringowych zwiększa efektywność procesów oczyszczania, co przekłada się na skuteczność tych działań.
Studenci podczas zajęć poznają powszechnie stosowane metody ochrony powietrza i oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów.

Dotyczy poprawy jakości powietrza poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń pochodzących z różnych źródeł. Skuteczna ochrona środowiska wielopoziomowego zaangażowania – od działań indywidualnych, poprzez lokalne, aż po krajowe i współpracę międzynarodową.
Studenci podczas zajęć poznają zjawiska i procesy zachodzące w atmosferze, rodzaje oddziaływań na środowisko oraz technologie sprzyjające ochronie powietrza.

To wszystkie działania mające na celu zapobieganie pożarom oraz minimalizację skutków w sytuacji ich ewentualnego wystąpienia.
W ramach przedmiotu studenci zapoznają się z podstawami inżynierii bezpieczeństwa pożarowego poprzez poznanie odpowiednich norm i przepisów stosowanych w procesie projektowania.

Geotechnika to dziedzina inżynierii lądowej zajmująca się badaniem właściwości gruntów i ich zachowaniem pod wpływem obciążania. Fundamentowanie zaś początkowym etapem wznoszenia obiektu budowlanego. Kształtowanie fundamentów stanowi podstawę konstrukcji i umożliwia przekazanie generowanych przez obiekt obciążeń na grunt.
Studenci podczas zajęć poznają rodzaje i sposoby posadawiania konstrukcji oraz projektowania fundamentów w wykopach. 

Aby dokument został sporządzony poprawnie konieczne jest wykonanie każdego z kroków – redakcji, edycji i formatowania treści. By zachować przejrzystość, poprawność i estetykę wymagana jest uwaga na szczegóły dotyczące języka i stylu tekstu.
Studenci podczas wykładu poznają zasady przygotowywania prac pisemnych z uwzględnieniem wyżej wymienionych czynników.

Są to sieci stanowiące element infrastruktury energetycznej, umożliwiający prowadzenie dostaw gazu do odbiorców. Kształtowanie sieci gazowych wymaga przestrzegania norm i regulacji, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.
Studenci podczas zajęć poznają zasady projektowania prostych sieci i instalacji gazowych zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Jest szerokim zakresem procesów i systemów służących uzdatnianiu wody pitnej i oczyszczaniu ścieków. Wysoka jakość wody pitnej i skuteczne oczyszczanie ścieków jest kluczowe dla ochrony środowiska i zdrowia społeczeństwa.
Studenci podczas przedmiotu poznają technologie uzdatniania wód i oczyszczania ścieków wraz z badaniami umożliwiającymi analizę skuteczności tych działań.


W ramach przedmiotu odbywają się zajęcia laboratoryjne – nie zapomnij fartucha!

Stanowi gałąź fizyki dotyczącą przemian ciepła i procesów energetycznych. Zasady termodynamiki umożliwiają inżynierom efektywne i optymalne zarządzanie energią oraz wdrażanie innowacyjnych technologii związanych z energetyką.
Podczas zajęć studenci nabędą wiedzę z zakresu techniki cieplnej i jej praktycznego zastosowania w pracy inżyniera. Ponadto poznają metody pomiarów podstawowych wielkości występujących w energetyce.

W celu oczyszczania gazów stanowiących skutek prowadzenia produkcji przemysłowej stosowane są różne systemy, których dobór dokonywany jest na podstawie rodzaju zanieczyszczeń i specyfiki produkcji przemysłowej.
Studenci podczas zajęć poznają urządzenia do oczyszczania przemysłowych gazów odlotowych z uwzględnieniem ich parametrów technicznych i technologicznych.