Eksploatacja i wszystkie prace z nią związane, jak np. konserwacja, naprawy mają na celu zapewnienie ciągłości dostaw wody i skutecznego odprowadzenia ścieków. Zastosowanie odpowiednich technologii pozwala na zwiększenie niezawodności instalacji i minimalizacje kosztów związanych z eksploatacją.
Studenci podczas zajęć poznają zasady prawidłowej eksploatacji wodociągów i systemów kanalizacyjnych.

Stosowanie programów komputerowych wspomagających projektowanie instalacji centralnego ogrzewania i wentylacji pozwalają na uzyskanie precyzyjnego, efektywnego i zintegrowanego projektu instalacji.
Studenci podczas zajęć wykorzystają narzędzia komputerowe do opracowania obliczeń i rysunków związanych z instalacjami grzewczymi i wentylacyjnymi.

Stosowanie programów komputerowych wspomagających projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych pozwalają na uzyskanie precyzyjnego, efektywnego i zintegrowanego projektu instalacji.
Studenci podczas zajęć wykorzystają narzędzia komputerowe do opracowania obliczeń i rysunków związanych z instalacjami sanitarnymi.

Stosowanie zaawansowanych technik i technologii w sektorze sanitarnym pozwala na zwiększenie jakości i efektywności usług. Ponadto odpowiednia organizacja inwestycji prowadzi do zrównoważonego zarządzania zasobami.
Studenci podczas zajęć poznają zasady zarządzania przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi.

Odnawialne źródła energii (OZE) pozwalają na pozyskanie energii z naturalnych procesów przyrodniczych. Powszechnie wykorzystywana jest energia słoneczna, wiatrowa, wodna, biomasa i energia geotermalna. OZE są kluczowym elementem transformacji energetycznej.
Studenci podczas zajęć poznają zasady wykorzystania OZE na rzecz ogrzewnictwa i pozyskiwania energii elektrycznej.

Są to pozwolenia wymagane dla pewnych rodzajów instalacji i zakładów, które mogą wykazywać się znacznym wpływem na środowisko. Stanowią podstawowy element zarządzania ochroną środowiska w Unii Europejskiej, umożliwiając prowadzenie zrównoważonej działalności przemysłowej.
Studenci podczas zajęć poznają procedury ubiegania się, wydawania pozwoleń, ich zakres merytoryczny i regulacje prawne związane z tymi procesami.

To zbiór wszystkich regulacji prawnych dotyczących planowania, projektowania, realizacji, nadzoru i użytkowania obiektów budowlanych. Przepisy prawa budowlanego regulują obowiązki wszystkich osób zaangażowanych w proces budowlany.
Studenci podczas zajęć nabędą wiedzę z zakresu interpretowania prawa budowlanego.

Przedmiot mający na celu przygotowanie studentów do napisania i obrony pracy inżynierskiej. Studenci poznają zasady tworzenia prac dyplomowych i przygotują się do prezentacji wyników podczas obrony.

Procesy wykorzystywane w celu usunięcia niestandardowych zanieczyszczeń, których utylizacja metodami tradycyjnymi jest niemożliwa lub utrudniona. Gwarantuje to ochronę zdrowia i życia społeczeństwa oraz minimalizację wpływu na środowisko.
Studenci podczas zajęć poznają metody uzdatniania wody przeznaczonej do celów specjalnych oraz niekonwencjonalne procesy oczyszczania ścieków.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Właściwe zaprojektowanie instalacji obejmujące wybór systemu grzewczego i materiałów, montaż i eksploatacja zgodnie z przeznaczeniem są niezbędne w celu zapewnienia komfortu cieplnego użytkowników i opłacalności wykonania instalacji centralnego ogrzewania.
Studenci podczas zajęć poznają tradycyjne i nowoczesne technologie stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania. Ponadto opanują metody analizy kosztów takiej inwestycji.

Właściwe zaprojektowanie instalacji obejmujące analizę zapotrzebowania na wodę w budynku i materiałów, montaż i eksploatacja zgodnie z przeznaczeniem są niezbędne w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody i opłacalności wykonania instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Studenci podczas zajęć poznają tradycyjne i nowoczesne technologie stosowane w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych. Ponadto opanują metody analizy kosztów takiej inwestycji.

Współcześnie technologie informacyjne odgrywają istotną rolę w zarządzaniu dostawami wody. Służą zwiększeniu efektywności i monitorowaniu stanu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w czasie rzeczywistym.
Studenci podczas zajęć opanują metody zarządzania procesami eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych.

Stanowią kluczowy element instalacji grzewczej w budynkach. W celu doboru odpowiedniego źródła ciepła należy dokonać analizy kosztów, dostępności paliwa grzewczego, wpływu na środowisko, uwarunkowań prawnych i preferencji użytkowników.
Studenci podczas zajęć poznają metody projektowania węzłów ciepłowniczych z uwzględnieniem różnych źródeł ciepła i materiałów.