Obejmuje projektowanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych w budynkach poprzez izolację akustyczną, poprawę jakości dźwięku wewnątrz i ograniczenie dojścia hałasu z zewnątrz.
Studenci podczas zajęć poznają zagadnienia z zakresu akustyki budowlanej z uwzględnieniem obowiązujących norm i aktów prawnych dotyczących hałasu w obiektach.
Znajomość podstawowych terminów budowlanych w języku angielskim jest niezbędna na wszystkich większych realizacjach. Umożliwia to sprawną komunikację z międzynarodowymi partnerami, ale również jest konieczne w celu prawidłowej interpretacji dokumentacji technicznej.
Studenci podczas zajęć poznają słownictwo z dziedzin takich jak budownictwo ogólne, wytrzymałość materiałów, konstrukcje betonowe, drewniane, metalowe, technologia robót i zarządzanie budową i itd.
Paliwa samochodowe wykorzystywane są w celu zasilania silników spalinowych. Mogą one pochodzić ze źródeł nieodnawialnych, jak i odnawialnych. Oznacza to, że w zależności od rodzaju paliwa charakteryzują się różnym wpływem na środowisko.
Studenci podczas zajęć poznają rodzaje i wymagania stawiane paliwom, ich właściwości oraz możliwości zastosowania.
Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.
Jest to proces oceny energetycznej, który polega na określeniu zapotrzebowania budynku na energię. Certyfikacja umożliwia redukcję kosztów eksploatacji i ograniczenie niekorzystnego wpływu na środowisko.
Studenci podczas zajęć opanują wiedzę z zakresu wykonywania świadectw energetycznych budynków.
Dotyczy zachowań konstrukcji poddanej obciążeniom dynamicznym, czyli zmieniającym się w czasie. Obciążenia takie mogą wywoływać na przykład wstrząsy sejsmiczne, ruch pojazdów, drgania wywoływane pracą maszyn czy uderzenia.
Studenci podczas zajęć poznają sposoby rozwiązywania zagadnień z zakresu dynamiki budowli ze szczególnym naciskiem na tematykę drgań.
Produkcja przemysłowa związana jest z szeregiem problemów wynikających z eksploatacji surowców naturalnych, generowania odpadów, istotnego wpływu na środowisko i społeczeństwo. Rozwiązanie tych problemów stanowi wprowadzanie zrównoważanych praktyk i zwiększenie świadomości społecznej.
Studenci podczas zajęć poznają problemy związane z produkcją przemysłową i sposoby wdrażania idei ekorozwoju.
Podstawowa nauka przyrodnicza badająca relacje pomiędzy elementami otaczającego nas świata.
Na tym przedmiocie studenci opanują sposoby rozwiązywania fizycznych problemów technicznych,. Przede wszystkim przekonają się, że fizyka jest wszędzie, a jej znajomość umożliwia zrozumienie zjawisk występujących w budownictwie. Studenci poznają metody analizy drgań w różnych układach oraz opanują umiejętność symulacji drgań w programach wspierających obliczenia.
To dziedzina nauka zajmująca się terminami, takimi jak przepływ powietrza, wilgotność, termika, komfort cieplny. Są to istotne zagadnienia z punktu widzenia współczesnych wyzwać z zakresu ochrony środowiska.
Studenci podczas zajęć poznają rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne prowadzące do obniżenia zużycia energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych w bilansie energetycznym budynku.
Fundamentowanie specjalne związane jest z realizacjami w szczególnych warunkach gruntowych, gdzie typowe fundamenty nie są w stanie spełnić stawianych im wymagań. Odpowiedni dobór tego elementu konstrukcyjnego zapewnia stabilność, a co za tym idzie bezpieczeństwo budynków.
Studenci podczas zajęć poznają nowoczesne techniki fundamentowania w skomplikowanych warunkach.
Nauki służące zrozumieniu procesów wodnych na Ziemi, niezbędne dla zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i rozbudowy infrastruktury wodnej.
Studenci podczas zajęć nauczą się interpretować i modelować zjawiska wodne oraz wykorzystywać tę wiedzę w projektowaniu obiektów budownictwa hydrotechnicznego.
Ekonomika budowy obejmuje planowanie finansowe, kontrolę kosztów z uwzględnieniem zagrożeń finansowych. Organizacja dotyczy tworzenia struktury, harmonogramowania., zarządzania zasobami i całej logistyki. Kierowanie budową związane jest z nadzorem budowlanym, bezpieczeństwem pracy i komunikacją.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętność prowadzenia analiz w zarządzaniu procesem inwestycyjno-budowlanym.
Konstrukcje sprężone stanowią rodzaj konstrukcji żelbetowych, gdzie elementy, w których naprężenia w kablach lub prętach są wprowadzone przed lub po ułożeniu betonu. Prefabrykaty to elementy betonowe wytwarzane w kontrolowanych warunkach fabrycznych.
Studenci podczas zajęć poznają metody projektowania typowych elementów sprężonych i zasady prefabrykacji konstrukcji żelbetowych.
Królowa nauk, dobrze znany nam już przedmiot. Dla jednych zmora, dla innych radość. Na studiach technicznych zajęcia te prowadzą do opanowania działań i rachunków stosowanych w praktycznych problemach inżynierskich.
Studenci podczas zajęć poruszać będą się w obrębie zaawansowanych zagadnień związanych równaniami różniczkowymi i statystyką.
Przedmiot realizowany przez dwa semestry.
W kontekście budownictwa mechanika dotyczy analizy obciążeń i sił w obiektach budowlanych oraz powiązań pomiędzy naprężeniami i odkształceniami. Umożliwiają to metody obliczeniowe i symulacje komputerowe zachowań obiektów poddanych różnego rodzaju oddziaływaniom.
Podczas zajęć studenci poznają praktyczne zastosowanie metod rozwiązywania różnego rodzaju układów konstrukcyjnych.
Dzięki metodom komputerowym możliwe jest przeprowadzania złożonych analiz konstrukcji w krótszym czasie i z mniejszym nakładem finansowym. Pozwala to na wykonywanie bardziej precyzyjnych i zoptymalizowanych projektów.
Studenci podczas zajęć poznają metody obliczeniowe wykorzystywane w pracy inżynierskiej, uwzględniając ich ograniczenia oraz algorytmy.
Naturalne związki organiczne są niezbędne do życia, a jednocześnie stanowią podstawę procesów biologicznych i chemicznych o istotnym znaczeniu dla przemysłu.
Studenci podczas zajęć nabędą wiedzę z zakresu związków organicznych występujących w przyrodzie. Przyczyni się to do zwiększenia świadomości w kontekście funkcjonowania nas samych i otaczającego środowiska.
Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.
Niezawodność dotyczy zdolności konstrukcji do pełnienia swojej funkcji w określonych warunkach, przez zadany czas. Trwałość dotyczy zdolności utrzymania właściwości użytkowych mimo działania na konstrukcję czynników zewnętrznych jak na przykład korozja, zmiany temperatury, wilgotności itd.
Studenci podczas zajęć poznają metody analiz oceny ryzyka konstrukcji oraz poziomu niezawodności.
Rozwój branży budowlanej napędzany jest wdrażaniem nowych technologii i wprowadzaniem na rynek nowych materiałów. W produkcji wyrobów budowlanych dąży się przede wszystkim do zwiększenia trwałości oraz energooszczędności i zmniejszenia niekorzystnego wpływu materiałów na środowisko.
Studenci podczas zajęć poznają nowe materiały budowlane, ich właściwości oraz technologię wytwarzania.
Wdrażanie nowoczesnych technologii powoduje zmiany w sposobie projektowania obiektów budowlanych, ale mają również wpływ na proces realizacji inwestycji. Nowoczesne technologie prowadzą do skracania czasu budowy, zmniejszenia kosztów i ograniczenia niekorzystnego wpływu na środowisko.
Studenci podczas zajęć poznają nowoczesne technologie w budownictwie i zasady ich wdrażania w zależności od rodzaju inwestycji.
Analiza energetyczno-ekonomiczna stanowi ocenę kosztów utrzymania budynku w odniesieniu do zużycia energii. Celem jest znalezienie optymalnych rozwiązań inżynierskich, umożliwiających minimalizacje zużycia energii przy utrzymaniu racjonalnych kosztów eksploatacji budynku.
Studenci podczas zajęć opanują metody analizy obiektu budowlanego z punktu widzenia oddziaływania na środowisko przez cały okres użytkowania budynku.
Regulacje działalności związanej z zagospodarowaniem przestrzeni są niezbędne, ponieważ realizacje w zakresie budownictwa wymagają ingerencji w środowisko naturalne. Wytyczne prawa umożliwiają zrównoważony rozwój i ochronę dóbr publicznych.
Studenci podczas zajęć poznają podstawowe pojęcia oraz aktualne normy prawne i reglacje formalno-prawne z zakresu prawa budowlanego, wodnego i ochrony środowiska.
Adhezja to powierzchniowe łączenie materiałów. Może spotykać szereg problemów wynikających z różnic we właściwościach fizycznych, chemicznych lub mechanicznych materiałów. Zrozumienie procesów adhezyjnych umożliwia tworzenie trwałych połączeń materiałowych, co prowadzi do kształtowanie nowych rozwiązań inżynierskich.
Studenci podczas zajęć poznają właściwości klejów opartych o materiały polimerowe.
Obiekty budowlane na etapie projektowania analizowane są również pod kątem wystąpienia ewentualnego pożaru. Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników budynku stanowi kluczową kwestię, zatem niezbędne jest stosowanie się do odpowiednich norm i przepisów oraz dobór materiałów i technologii dostosowanych do przeznaczenia obiektu.
Studenci podczas zajęć poznają metody analizy obciążeń ogniowych z zastosowaniem odpowiednich uwarunkowań formalno-prawnych.
Funkcjonowanie przedsiębiorstw na rynku Unii Europejskiej wymaga stosowania się do określonych regulacji prawnych, zwykle bardziej wymagających niż w państwach spoza UE. Umożliwia to jednak dostęp do zintegrowanej gospodarki i ogromnego rynku.
Studenci podczas zajęć poznają problematykę funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na rynkach państw Unii Europejskiej. Omówione zostaną również gospodarki wybranych krajów UE.
Przedmiot mający na celu przygotowanie studentów do napisania i obrony pracy inżynierskiej. Studenci poznają zasady tworzenia prac dyplomowych i przygotują się do prezentacji wyników podczas obrony.
Dziedzina inżynierii obejmująca projektowanie, produkcję, przetwarzanie, kontrolę jakości oraz recykling betonu. Beton jako jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych charakteryzuje się szerokim zastosowaniem, w różnych warunkach eksploatacji.
Studenci podczas zajęć opanują powszechnie wykorzystywane metody projektowania składu mieszanki betonowej, tak aby stwardniały beton spełniał stawiane mu wymagania w określonych warunkach eksploatacji.
W ramach przedmiotu odbywają się zajęcia laboratoryjne – nie zapomnij fartucha!
Teoria sprężystości i plastyczności to dziedziny mechaniki, które opisują jak materiały reagują na obciążenia. Teoria sprężystości dotyczy powrotu materiałów do pierwotnego kształtu po zdjęciu obciążenia, plastyczność zaś dotyczy trwałych, nieodwracalnych odkształceń.
Studenci podczas zajęć poznają metody obliczeniowe umożliwiające znalezienie rozwiązań w sytuacji, gdy metody znane z wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli są niewystarczające.
To działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku, a mówiąc prościej – zmniejszenie strat ciepła i zużycia energii, co przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu i emisji CO2.
Studenci podczas zajęć poznają metody wykorzystywane w projektowaniu inwestycji termomodernizacyjnych skupionych wokół dociepleń przegród, wymiany źródła ciepła oraz oceny opłacalności przedsięwzięć.
Warunki techniczne, czyli przepisy i normy regulujące zasady projektowania, budowy i eksploatacji budynków. Mają na celu między innymi zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników obiektu oraz ochronę środowiska.
Studenci podczas zajęć zapoznają się z przepisami w zakresie wykonania i odbioru robót budowlanych oraz użytkowania obiektu.
Stanowi podstawę przy projektowaniu konstrukcji. Obejmuje analizę zachowania się materiałów pod wpływem różnych obciążeń.
Studenci podczas zajęć opanują sposoby obliczania szczególnych przypadków wytrzymałościowych w zakresie obliczeń statycznych, wykorzystując wiedzę nabytą podczas studiów inżynierskich.
Studenci i prowadzący stosują skrót „WM”.
Wzmacnianie podłoża polega na poprawie właściwości mechanicznych, przede wszystkim nośności i odkształcalności. Stabilizacja zaś polega na poprawie właściwości gruntu poprzez łączenie go ze spoiwami i chemicznymi środkami stabilizującymi.
Studenci podczas zajęć poznają powszechnie stosowane oraz nowoczesne metody wzmacniania i stabilizacji słabego podłoża, zapewniające trwałość konstrukcji na terenach o trudnych warunkach gruntowych.
Konstrukcje budowlane w wyniku na przykład degradacji materiałów, zmian w sposobie użytkowania, błędów projektowych czy wymogów modernizacyjnych mogą wymagać wzmocnień. Proces ten ma na celu poprawę wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa obiektów budowlanych lub ich elementów.
Studenci podczas zajęć poznają zasady projektowania wzmocnień konstrukcji budowlanych i sposoby ich realizacji.
Obejmuje procesy planowania, realizacji i monitorowania działań mających na celu wykonanie projektu. Niezbędna jest w tym celu odpowiednia koordynacja zasobów – ludzi, sprzętu, ale również czasu, finansów i wiedzy.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętności radzenia sobie z problematycznymi kwestiami powstałymi podczas zarządzania projektem.
Obejmuje planowanie, koordynowanie i kontrolowanie całej produkcji budowlanej. Odpowiednie zarządzanie zasobami oraz kontrola kosztów i jakości pozwala na zwiększenie efektywności w realizacji projektu.
Studenci podczas zajęć poznają metody zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi oraz analizy rozwiązań technologiczno-organizacyjnych z wykorzystaniem oprogramowań komputerowych.
Konstrukcje betonowe są powszechnie stosowane w budownictwie. Elementami konstrukcyjnymi mogą być fundamenty, belki, słupy, stropy, schody ściany. W celu zwiększenia wytrzymałości konstrukcji beton wzmacniany jest odpowiednim rodzajem i ilością zbrojenia. Tak wzmocniony beton wykazuje wiele zalet, np. trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, różnorodność brył i rozmiarów konstrukcji w formowaniu, odporność na korozję.
Podczas zajęć studenci poznają zasady projektowania i wykonywania elementów różnorakich konstrukcji betonowych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.
Studenci i prowadzący powszechnie nazywają przedmiot „żelbetem”.
Konstrukcje metalowe ze względu na swoją wytrzymałość i szybkość montażu są powszechnie stosowane w budownictwie. Najpopularniejszymi konstrukcjami metalowymi są różnego rodzaju hale przemysłowe oraz konstrukcje mostowe. Wśród zalet tego rodzaju konstrukcji są: wysoka wytrzymałość, szybkość montażu i trwałość.
Podczas zajęć studenci poznają zasady projektowania specjalnych elementów konstrukcyjnych oraz połączeń między nimi.
Realizując ten przedmiot poznacie różne rodzaje konstrukcji metalowych, ale studenci i prowadzący najczęściej w uproszczeniu nazywają go „stal”.