BIM (z angielskiego Building Information Modeling) to modelowanie informacji o budynku poprzez przedstawienie cech fizycznych i funkcjonalnych obiektu. Model stanowi wspólne źródło wiedzy dotyczącej realizacji od projektowania, przez realizację, po rozbiórkę. BIM wykorzystywany jest w projektowaniu, harmonogramowaniu, kosztorysowaniu, budowie oraz utrzymaniu i zarządzaniu powstałym obiektem.
Studenci na zajęciach zapoznają się ze sposobami modelowania w oprogramowaniach BIM z uwzględnieniem zależności pomiędzy poszczególnymi elementami budynków.

Dziedzina obejmująca szeroki zakres działań związanych z pracami budowlanymi. Od budowy, przez przebudowę, po konserwację. Jest to bardzo dynamiczna dziedzina, wymagająca ciągłej aktualizacji wiedzy wynikającej ze znajomości najnowszych technologii wykorzystywanych w budownictwie.

Studenci podczas nauki przedmiotu poznają rolę i funkcję podstawowych elementów budynków.


Przedmiot realizowany przez dwa semestry. Stosowany skrót – BO.

Czym jest circular economy? To model gospodarki cyrkularnej, którego założeniem jest dążenie do minimalizacji odpadów przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu wykorzystania zasobów.
Studenci podczas wykładu poznają sposoby wdrażania koncepcji CE w technologii przetwarzania powszechnie stosowanych materiałów oraz ograniczenia prawne i ekonomiczne z jakimi związane są takie działania.

Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.

Zmiany klimatyczne stanowią jeden z największych problemów współczesnego świata. Wśród przyczyn zmian klimatycznych wyróżnia się przede wszystkim emisję gazów cieplarnianych, wylesianie i produkcję rolną oraz przemysłową.
Studenci podczas wykładu poznają elementy i mechanizmy zmian, zjawiska występujące w przeszłości, ale także rolę nauki i polityki w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatu.

Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.

Energia stanowi jeden z fundamentalnych elementów gospodarki narodowej, wpływając na rozwój gospodarczy państwa. Jest to również dynamicznie rozwijający się sektor, szczególnie w aspekcie odnawialnych źródeł energii.
Studenci podczas wykładu poznają uwarunkowania prawne i możliwości rozwoju energetycznego Polski.

Nauka zajmująca się badaniem Ziemi i procesów zachodzących na jej powierzchni oraz wewnątrz jej struktury. Ta dziedzina nauki odgrywa istotną rolę w zarządzaniu zasobami naturalnymi, co w aspekcie budownictwa przekłada się chociażby na pozyskiwanie kruszyw niezbędnych do produkcji materiałów.
Studenci poza charakterystyką procesów geologicznych poznają również metody oceny podłoża gruntowego pod planowane inwestycje budowlane.

Nauki służące zrozumieniu procesów wodnych na Ziemi, niezbędne dla zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i rozbudowy infrastruktury wodnej.
Studenci podczas zajęć nauczą się interpretować naturalne zjawiska wodne i wykorzystywać tę wiedzę w projektowaniu instalacji rurociągowych.

Dział matematyki dostarczający narzędzi i metod do rozwiązywania obliczeniowych problemów inżynierskich.
Studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu prawdopodobieństwa, statystyki i metod różniczkowych wykorzystywanymi w budownictwie.

Stanowią jedną z fundamentalnych kwestii każdego projektu budowlanego. Wybór odpowiednich materiałów zależy od wymagań konstrukcyjnych oraz aspektów środowiskowych danego projektu. Każdy materiał ma swoje unikalne właściwości, które bezpośrednio przekładają się na trwałość i jakość powstałego obiektu.
Podczas zajęć studenci poza samymi materiałami poznają metody badań i oceny ich jakości.

Dziedzina inżynierii lądowej zajmująca się badaniem właściwości gruntów i ich zachowaniem pod wpływem obciążania. Parametry gruntu stanowią niezbędne informacje do prawidłowego zaprojektowania i budowy posadowienia obiektów budowlanych.
Podczas zajęć studenci zapoznają z metodami badań gruntowych oraz kryteriami klasyfikacji gruntów.

Zajęcia z tego przedmiotu skupiają się na zagadnieniach języka angielskiego, które mają na celu podnieść Twój poziom znajomości języka do poziomu B2.

To wszystkie działania mające na celu zapobieganie pożarom oraz minimalizację skutków w sytuacji ich ewentualnego wystąpienia.
W ramach przedmiotu studenci zapoznają się z podstawami inżynierii bezpieczeństwa pożarowego poprzez poznanie odpowiednich norm i przepisów stosowanych w procesie projektowania.

Pod pojęciem ochrony środowiska kryją się wszystkie zagadnienia związane z zachowaniem naturalnych zasobów i bioróżnorodności, a także minimalizowanie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko.
Studenci podczas zajęć poznają zjawiska zachodzące w środowisku i ich możliwe skutki w przyszłości oraz istotę dążeń do zrównoważonego rozwoju.

Aby projektować bezpieczne, trwałe i funkcjonalne obiekty budowlane niezbędne jest opanowanie zbioru zasad i procedur projektowych oraz analizy właściwości materiałów i obciążeń mogących wystąpić w budynku.
Studenci podczas zajęć poznają rodzaje konstrukcji i oddziaływania na jakie są narażone oraz powiązania pomiędzy poszczególnymi elementami obiektu.
Przedmiot ten ma swój skrót PPK, jest on powszechnie wykorzystywany przez studentów i prowadzących.

Aby dokument został sporządzony poprawnie konieczne jest wykonanie każdego z kroków – redakcji, edycji i formatowania treści. By zachować przejrzystość, poprawność i estetykę wymagana jest uwaga na szczegóły dotyczące języka i stylu tekstu.
Studenci podczas wykładu poznają zasady przygotowywania prac pisemnych z uwzględnieniem wyżej wymienionych czynników.

Dziedzina inżynierii obejmująca projektowanie, produkcję, przetwarzanie, kontrolę jakości oraz recykling betonu. Beton jako jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w różnych warunkach eksploatacji.
Studenci podczas zajęć pochylą się nad zrozumieniem roli składników betonu, zasad produkcji oraz metod badawczych umożliwiających weryfikację spełniania przez materiał wymaganych właściwości technicznych.


W ramach przedmiotu odbywają się zajęcia laboratoryjne – nie zapomnij fartucha!

Znajomość wytrzymałości materiałów stanowi podstawę przy projektowaniu konstrukcji. Obejmuje analizę zachowania się materiałów pod wpływem różnych obciążeń.
Studenci podczas zajęć opanują podstawy teoretyczne i metody wyznaczania sił przekrojowych wraz z wykresami, naprężeniami oraz przemieszczeniami w układach statycznie wyznaczalnych.


Przedmiot realizowany przez dwa semestry. Studenci i prowadzący stosują skrót „WM”.