Minimalizacja ryzyka pożaru oraz umożliwienie przeprowadzenia szybkiej i skutecznej ewakuacji stanowi jeden z podstawowych aspektów w budownictwie, szczególnie przy realizacjach z zakresu obiektów użyteczności publicznej.
Studenci podczas zajęć zapoznają się z przepisami i normami z zakresu bezpieczeństwa pożarowego budynku.

Branża budowlana charakteryzuje się wysokim poziomem ryzyka wypadków podczas realizowania inwestycji. Mimo istnienia szeregu przepisów i środków ochrony pracowników liczba wypadków jest wciąż stosunkowo duża. Konieczne jest zatem ciągłe edukowanie wszystkich uczestników procesu budowlanego w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy na budowie.
Studenci podczas zajęć poznają zasady organizowania bezpiecznych warunków pracy przy realizacji inwestycji budowlanych.

Dział budownictwa zajmujący się projektowaniem, wznoszeniem i modernizacją obiektów związanych z działalnością przemysłową. Obiekty te różnią się od typowych konstrukcji z zakresu budownictwa ogólnego.
Studenci podczas zajęć poznają metody uwzględniania obciążeń pochodzących od pracy maszyn pracujących wewnątrz budynku oraz różnego rodzaju klasyfikację obiektów przemysłowych.

Konstrukcje drewniane charakteryzują się wieloma zaletami, do podstawowych należy ekologiczność materiału, lekkość, wytrzymałość, estetyka oraz izolacyjność termiczna. Obiekty drewniane stanowią jedną z najbardziej tradycyjnych form budownictwa.
Studenci podczas zajęć poznają metody projektowania elementów konstrukcji drewnianych oraz połączeń między nimi zgodnie z obowiązującymi normami.

Mosty są jednymi z najbardziej imponujących i zaawansowanych technicznie obiektów budowlanych. Stanowią kluczowy element infrastruktury transportowej, umożliwiający pokonywanie przeszkód, gdzie naturalne ukształtowanie terenu nie pozwala na przejazd.
Studenci podczas zajęć poznają metody projektowania konstrukcji mostowych zgodnie z obowiązującymi normami.

Konstrukcje murowe są stosowane w budownictwie mieszkaniowym i renowacjach obiektów zabytkowych. Do największych zalet należy trwałość, wytrzymałość, izolacyjność akustyczna i estetyka materiałów murowych, szczególnie ceramicznych.
Studenci podczas zajęć poznają zasady projektowania konstrukcji murowych zgodnie z obowiązującymi normami.

Mechanizacja robót budowlanych dotyczy wykorzystania maszyn i urządzeń w celu wykonania robót budowlanych. Organizacja obejmuje procesy związane z planowaniem i koordynacją prowadzonych na budowie działań.
Studenci podczas zajęć poznają metody projektowania systemów organizacyjnych w wykonawstwie budowlanym.

Tak jak każda branża, tak również budownictwo rewolucjonizowane jest przez nowoczesne technologie służące usprawnieniu projektowania, realizacji inwestycji oraz zarządzania. Zmieniający się rynek wymaga od uczestników procesu budowlanego uaktualniania swojej wiedzy dotyczącej coraz to nowszych rozwiązań technologicznych.
Studenci podczas zajęć poznają skutecznie wdrażane nowoczesne technologie w branży budowlanej.

Organizacja produkcji budowlanej obejmuje wszystkie etapy realizacji inwestycji. Od planowania produkcji, przez organizację placu budowy i zarządzanie zasobami po realizację robót i nadzór nad pracami.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętność organizowania bezpiecznego zagospodarowania placu budowy oraz robót budowlanych.
Przedmiot posiada swój skrót „OPB” – wykorzystywany powszechnie przez studentów i prowadzących.

To zbiór wszystkich regulacji prawnych dotyczących planowania, projektowania, realizacji, nadzoru i użytkowania obiektów budowlanych. Przepisy prawa budowlanego regulują obowiązki wszystkich osób zaangażowanych w proces budowlany.
Studenci podczas zajęć nabędą wiedzę z zakresu interpretowania prawa budowlanego.

To dziedzina prawa obejmująca relacje pomiędzy podmiotami gospodarczymi, zasady tworzenia i funkcjonowania działalności gospodarczych. Znajomość przepisów prawa jest konieczna w celu tworzenia stabilnych i przejrzystych warunków działania przedsiębiorstw.
Studenci podczas zajęć poznają zasady funkcjonowania podmiotów gospodarczych i uczciwej konkurencji oraz dobrych praktyk handlowych.

Aby utrzymać budynek w dobrym stanie technicznym konieczne jest przeprowadzanie remontów i napraw wynikających ze zużycia obiektu. Proces ten wymaga doboru odpowiednich technologii i materiałów, zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną.
Studenci podczas zajęć poznają zasady prawidłowej eksploatacji budynku oraz kryteria doboru wykorzystywanych w naprawach i remontach metod.

Przedmiot mający na celu przygotowanie studentów do napisania i obrony pracy inżynierskiej. Studenci poznają zasady tworzenia prac dyplomowych i przygotują się do prezentacji wyników podczas obrony.

Monolityczne budownictwo betonowe wymaga specyficznego podejścia od strony organizacyjnej. Wykorzystując beton, musimy liczyć się z koniecznością analizy warunków pogodowych i dostosowania składu materiału, sposobu produkcji, transportu do okoliczności występujących na placu budowy.
Studenci podczas zajęć poznają procesy organizacji monolitycznego budownictwa betonowego oraz metody odpowiedniego doboru urządzeń wspierających mechanizację robót.

W celu zapewnienia odpowiedniej trwałości budowli przez cały okres użytkowania należy już na etapie projektowania dobrać odpowiednie materiały i technologie wykonania, dostosowane do warunków eksploatacji obiektu. Działania te pozwolą na uniknięcie kosztownych remontów i napraw.
Studenci podczas zajęć poznają wymagania dotyczące trwałości konstrukcji oraz metody doboru i oceny trwałości.

Celem zarządzania procesem inwestycyjnym jest staranne przygotowanie projektu, efektywne zarządzanie zasobami, kontrola postępu prac oraz monitoring inwestycji. Zespół tych działań służy optymalizacji kosztów przy zachowaniu terminów oraz wysokiej jakości realizacji.
Studenci podczas zajęć poznają techniki kierowania procesem inwestycyjnym na różnych jego etapach.