Algebra liniowa to jeden z działów matematyki, który znalazł praktyczne zastosowanie w naukach technicznych. Sama algebra dotyczy badania przestrzeni wektorowych i relacji pomiędzy nimi.
Na tym przedmiocie student uczy się rozwiązywać na różne sposoby układy równań i macierze. Dodatkowo algebra liniowa obejmuje analizę położenia punktów, prostych i płaszczyzn w przestrzeni.

Połączenie obu tych dziedzin pomaga w zrozumieniu różnorodności życia na Ziemi w kontekście procesów ekologicznych kształtujących środowisko. Znajomość powiązań pomiędzy tymi dziedzinami jest niezbędna w celu racjonalnego zarządzania zasobami naturalnymi oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Studenci podczas zajęć poznają główne grupy organizmów występujących w różnych środowiskach oraz metody badań tych mikroorganizmów.

W ramach przedmiotu odbywają się zajęcia laboratoryjne – nie zapomnij fartucha!

Chemia jest już przedmiotem doskonale znanym ze szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Ta realizowana na kierunku inżynieria środowiska to jednak chemia związana ściśle z procesami sanitarnymi.
Studenci opanują podstawowe relacje chemiczne w kontekście wód naturalnych, stanów skupienia materiałów, nazewnictwo oraz właściwości fizyko-chemiczne związków chemicznych.

W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Przedmiot realizowany jest przez dwa semestry.

Jest to nauka obejmująca dostosowywania środowiska pracy i wykorzystywanych w pracy narzędzi do możliwości i ograniczeń człowieka. Najprościej mówiąc chodzi o poprawę komfortu, bezpieczeństwa i wydajności pracowników.
Studenci nauczą się tu metod zwiększania komfortu podczas pracy, który związany jest bezpośrednio z zapobieganiem różnego rodzaju dolegliwościom i schorzeniom zdrowotnym.

Podstawowa nauka przyrodnicza badająca relacje pomiędzy elementami otaczającego nas świata. Dla nikogo z nas nie jest obca, ponieważ mieliśmy już okazję się z nią zetknąć w szkole podstawowej.
Na tym przedmiocie studenci opanują sposoby rozwiązywania fizycznych problemów technicznych,. Przede wszystkim przekonają się, że fizyka jest wszędzie, a jej znajomość umożliwia zrozumienie zjawisk występujących w inżynierii środowiska.

Przedmiot realizowany przez dwa semestry.

Rysunek techniczny, to nic innego jak przedstawienie obiektów w sposób graficzny. Istotą rysunku technicznego jest zgromadzenie wszystkich informacji dotyczących rysowanych obiektów, niezbędnych do ich stworzenia.

Wszyscy wiemy czym jest geometria, nie raz spotkaliśmy się z nią na matematyce. Geometria wykreślna, zwana potocznie geometrią projektową zajmuje się rozwijaniem wyobraźni przestrzennej.
Na tym przedmiocie studenci uczą się wykonywać rysunki z różnych perspektyw, z zachowaniem wymiarów i skali, zgodnie z obowiązującymi normami oraz poznają metody przedstawiania obiektów trójwymiarowych. 

Inżynier wykonując rysunki posiłkuje się oprogramowaniami służącymi usprawnieniu procesu. Programy do rysowania umożliwiają szybkie wprowadzanie zmian we fragmentach rysunków, co w przypadku kreślenia ręcznego zwykle wymagałoby rysowania danego elementu od początku.
Na tym przedmiocie studenci opanują pracę z komputerowymi narzędziami stosowanymi w branży projektowej, utrwalając wiedzę nabytą podczas geometrii wykreślnej i rysunku technicznego.

Te interdyscyplinarne połączenie pozwala na zrozumienie powiązań pomiędzy geologią, a hydrologią planety, umożliwia zrozumienie praw determinujących obieg wody w geoekosystemach.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętność analizowania danych hydrometrycznych i wykonywania obliczeń projektowych w inwestycjach związanych z gospodarowaniem wodą.

Wykład prezentuje zagadnienia dotyczące komunikacji interpersonalnej w relacjach biznesowych. Nauczysz się na nim, jak skutecznie komunikować się w biznesie.

Królowa nauk, dobrze znany nam już przedmiot. Dla jednych zmora, dla innych radość. Na studiach technicznych zajęcia te prowadzą do opanowania działań i rachunków stosowanych w praktycznych problemach inżynierskich.
Studenci poznają przede wszystkim legendarne całki i różniczki, ale również doświadczą w jak dużym stopniu praca inżyniera bazuje na założeniach matematycznych.

Przedmiot realizowany przez dwa semestry.

To inżynieryjna dziedzina nauki zajmująca się badaniem i wykorzystaniem właściwości materiałów. Obejmuje analizę struktury i możliwości zastosowania różnorodnych produktów. W kontekście inżynierii środowiska dotyczy budowy i rodzajów tworzyw stosowanych w instalacjach.
Studenci poznają metody spajania tworzyw oraz sposoby badań wytrzymałościowych materiałów.

W ramach przedmiotu odbywają się zajęcia laboratoryjne – nie zapomnij fartucha!

Pod nazwą tego przedmiotu kryje się dokonywanie pomiarów inżynieryjnych, które są niezbędne do modelowania terenu oraz tworzenia map pod planowanie i realizowanie inwestycji budowlanych.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętność wykonywania pomiarów geodezyjnych przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, czytania oraz tworzenia map.

Ochrona środowiska to dziedzina nauki i praktyki zajmująca się ochroną naturalnych zasobów oraz przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom, degradacji ekosystemów i zmianom klimatycznym. Współcześnie jest to temat o ogromnym znaczeniu z uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska wynikające z działalności człowieka.
Studenci podczas zajęć zapoznają się z aktualnym stanem środowiska w Polsce oraz lokalnymi przepisami i polityką ochrony klimatu. 

Ochrona własności intelektualnej (OWI) to nic innego, jak wytwór pracy twórczej człowieka, który ze względu na swój charakter i oryginalność zasługuje na ochronę. Na tym przedmiocie dowiesz się jaka jest rola Urzędu Patentowego, czym jest dokładnie ochrona własności intelektualnej, jak ją klasyfikować, chronić oraz jak z niej korzystać.

Gospodarka rynkowa to system ekonomiczny, gdzie decyzje dotyczące produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług są podejmowane na podstawie mechanizmów rynkowych.
Studenci podczas zajęć pozyskają wiedzę dotyczącą podstaw funkcjonowania gospodarki rynkowej.
Przedmiot ten ma swój skrót PGR, jest on powszechnie wykorzystywany przez studentów i prowadzących.

Przedmiot koncentruje się na naukach społecznych oraz różnych rodzajach zjawisk i procesów społecznych. Dodatkowo, w ramach tego przedmiotu uczysz się interpretacji współczesnej rzeczywistości społecznej.

Integracja technologii informacyjnej z branżą sanitarną pozwala na efektywną komunikację i współpracę między wykonawcami projektu.
Studenci podczas zajęć poznają możliwości wykorzystania metod informatycznych w obszarach pracy inżyniera inżynierii środowiska.

Przedmiot realizowany jest przez dwa semestry.