Znajomość podstawowych terminów z zakresu inżynierii środowiska w języku angielskim jest niezbędna na wszystkich większych realizacjach. Umożliwia to sprawną komunikację z międzynarodowymi partnerami, ale również jest konieczne w celu prawidłowej interpretacji dokumentacji technicznej.
Studenci podczas zajęć poznają specjalistyczne słownictwo z zakresu ekologii, ochrony środowiska i inżynierii środowiska.
Chłodnictwo to technologia związana z obniżaniem i utrzymywaniem określonej temperatury. Pompy ciepła z kolei mogą pełnić rolę zarówno źródła ciepła, jak i urządzenia chłodniczego. Kontrola temperatury prowadzona może być w różnych środowiskach, od domowych po przemysłowe.
Studenci podczas zajęć poznają teorię związaną z budową instalacji chłodniczych i pomp ciepła oraz ich zastosowania w praktyce inżynierskiej.
W celu zabezpieczenia obiektu na wypadek pożaru rozprowadzane są różnego rodzaju instalacje i systemy, takie jak systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru, tłumienia oraz gaszenia pożaru.
Studenci podczas zajęć poznają podstawy teoretyczne dotyczące instalacji pożarowych oraz nabędą umiejętność przygotowywania dokumentacji projektowej w tym zakresie.
Pod pojęciem instalacji sanitarnych znajdują się wszystkie instalacje w obrębie obiektu budowlanego doprowadzające do niego wodę, powietrze czy gaz, są to instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne.
Studenci podczas zajęć poznają systemy funkcjonowania instalacji sanitarnych w budynkach oraz opanują podstawy ich projektowania.
Tereny nieuzbrojone, to tereny nie posiadające dostępu do publicznej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W celu gospodarowania wodą i ściekami tereny te wymagają zastosowania alternatywnych rozwiązań jak na przykład studnie umożliwiające pozyskanie wody oraz szamba pozwalające na przechowywanie ścieków do momentu wywózki.
Studenci podczas zajęć poznają podstawy teoretyczne dotyczące instalacji oraz nabędą umiejętność przygotowywania dokumentacji projektowej w tym zakresie.
W budynkach przeznaczonych do świadczenia usług i pełniących funkcje użyteczności społecznej jak na przykład budynki administracji, szkoły, uczelnie czy domy kultury, hale sportowe rozprowadzanie instalacji sanitarnych wymaga innego podejścia, zależnego od przeznaczenia obiektu.
Studenci podczas zajęć poznają rozwiązania projektowe stosowane w budynkach użyteczności publicznej.
W celu analizy i zarządzania aspektami środowiskowymi stosuje się narzędzia modelowania, które mogą obejmować jakość powietrza, wód, gleb i ekosystemów, ale także kwestie energetyczne.
Studenci podczas zajęć opanują zagadnienia modelowania matematycznego i symulacji zjawisk występujących w inżynierii środowiska.
Ocena energetyczna budynku polega na analizie zużycia energii na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie. Obejmuje również kwestie izolacyjności termicznej. Redukcja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych stanowi kluczową kwestię w dążeniach o wprowadzenia idei zrównoważonego rozwoju.
Studenci podczas zajęć poznają metody obliczeń charakterystyki energetycznej budynków zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) to analiza skutków planowanych inwestycji na środowisko naturalne. Ma na celu ocenę wszystkich potencjalnych zagrożeń mogących powstać na etapie realizacji w kontekście ochrony zasobów wodnych, powietrza, gleby, roślin i zwierząt oraz ludzi.
Studenci podczas zajęć poznają system OOŚ stosowany w Polsce i krajach Unii Europejskiej.
Ogrzewnictwo obejmuje technologie pozwalające na ogrzewanie obiektów budowlanych, ciepłownictwo zaś dotyczy dostarczania ciepła na dużą skalę – osiedla, dzielnice, miasta.
Studenci podczas zajęć opanują wiedzę z zakresu instalacji centralnego ogrzewania, pozwalającą na jej zaprojektowanie w obrębie obiektu budowlanego.
Jest to system grzewczy, rozprowadzający ciepło powierzchniowo – podłogami, ścianami lub sufitami. Ogrzewnictwo płaszczyznowe jest efektywnym rozwiązaniem, które pozwala zwiększyć komfort cieplny użytkowników pomieszczeń.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętność projektowania ogrzewania podłogowego i promiennego z uwzględnieniem nowych materiałów i technologii.
Automatyzacja procesów i urządzeń prowadzi do usprawniania realizacji zadań oraz zwiększenie kontroli na etapach projektowania i funkcjonowania systemów. Działania te skutkują poprawą efektywności i bezpieczeństwa w wielu sektorach gospodarki.
Studenci podczas zajęć poznają układy automatyki wykorzystywane w inżynierii środowiska.
W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.
Technologia robót sanitarnych obejmuje metody i narzędzia wykorzystywane w realizacjach z zakresu wykonywania i utrzymywania instalacji sanitarnych. Ekonomika dotyczy wszystkich aspektów finansowych związanych z realizacjami. Pod pojęciem organizacji kryje się zarządzanie całym procesem inwestycji.
Studenci podczas zajęć opanują wiedzę z zakresu tradycyjnych i nowoczesnych technologii robót, prac towarzyszących, ustalania kosztów i planowania oraz organizowania robót.
To rozwiązania umożliwiające zmniejszenie zużycia energii, co prowadzi do ograniczenia eksploatacji surowców naturalnych i emisji gazów cieplarnianych. Do najpopularniejszych technologii energooszczędnych należą odnawialne źródła energii, systemy zarządzania energią, energooszczędne oświetlenie, narzędzia odzysku energii.
Studenci podczas zajęć poznają rozwiązania obniżające zapotrzebowanie na energię grzewczą w sezonie zimowym i chłód w okresie letnim.
Zapewnienie czystej wody pitnej i ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami nie jest możliwa bez zastosowania odpowiednich urządzeń sanitarnych. Systemy uzdatniania i oczyszczania dobierane są w zależności od rodzaju zanieczyszczeń i wymagań stawianych wodzie w analizowanej sytuacji.
Studenci podczas zajęć poznają zasady działania Stacji Uzdatniania Wody oraz Oczyszczalni Ścieków.
Wentylacja dotyczy procesów wymiany powietrza w budynku, dostarczając zwykle świeże powietrze z zewnątrz i usuwają zanieczyszczone pochodzące z wnętrza. Klimatyzacja obejmuje kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Studenci podczas zajęć poznają zasady projektowania i eksploatacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Umożliwia zarządzanie jakością powietrza w zakładach przemysłowych. Polega na zapewnieniu dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza oraz odprowadzeniu zanieczyszczeń pochodzących z wnętrza obiektu.
Studenci podczas zajęć opanują zagadnienia związane z wentylacją obiektów przemysłowych i istotą zapewnienia zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy w przemyśle.
Wodociągi odpowiadają za dostarczanie wody do obiektów budowlanych. Kanalizacja służy odprowadzeniu ścieków, zużytej wody i wód opadowych do miejsc zajmujących się składowaniem lub oczyszczaniem ścieków.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętności związane z wykonywaniem obliczeń niezbędnych do prawidłowego sporządzenia projektów w zakresie wodociągów i kanalizacji.
Systemy gospodarki odpadami obejmują wszystkie etapy życia odpadów, od ich generowania, przez segregację, transport, przetwarzanie, odzysk, po utylizację. Skuteczność zintegrowanych systemów zależy w głównej mierze od wybranych technologii oraz zaangażowania społeczności lokalnych.
Studenci podczas zajęć poznają zasady tworzenia zintegrowanych systemów gospodarki odpadami.