Znajomość podstawowych terminów z zakresu inżynierii mechanicznej w języku angielskim jest niezbędna na wszystkich większych realizacjach. Umożliwia to sprawną komunikację z międzynarodowymi partnerami, ale również jest konieczne w celu prawidłowej interpretacji dokumentacji technicznej.
Studenci podczas zajęć poznają specjalistyczne słownictwo z zakresu inżynierii mechanicznej, w tym podstaw konstrukcji maszyn.

 

Ma na celu zwiększenie efektywności, bezpieczeństwa i precyzji działań. Automatyzacja prowadzi do poprawy jakości i redukcji kosztów związanych z produkcją.
Studenci podczas zajęć poznają zasady funkcjonowania zautomatyzowanych systemów sterowania procesami przemysłowymi.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Obejmuje procesy technologiczne stosowane w produkcji. Automatyzacja prowadzi do zwiększenia wydajności, precyzji i obniżenia kosztów produkcji. Wprowadzanie nowych systemów automatyzacyjnych wymaga integracji technologii z istniejącymi procesami.
Studenci podczas zajęć poznają systemy wytwarzania oraz problematykę związaną z wdrażaniem automatyzacji w przemyśle.

Stanowią kluczowy aspekt zarządzania zasobami w inżynierii mechanicznej. Odpowiednia diagnostyka i utrzymanie pozwalają na zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa pracy maszyn oraz umożliwiają optymalizację kosztów operacyjnych.
Studenci podczas zajęć poznają metody diagnostyki i sposoby utrzymania maszyn oraz sposoby analizy wyników diagnoz, pozwalające na eliminację ewentualnych problemów i usterek.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Wspomaganie prac inżynierskich przez systemy komputerowe mają na celu zwiększenie efektywności prac, poprawę jakości, redukcję kosztów i umożliwienie współpracy między zespołami inżynierskimi z różnych lokalizacji.
Studenci podczas poznają specjalistyczne programy komputerowe i wykorzystanie ich w pracy inżyniera mechaniki i budowy maszyn.

Procesy konstrukcji obejmują projektowanie, analizę i produkcje maszyn i urządzeń mechanicznych. W celu zapewnienia wysokiej jakości ostatecznego produktu na każdym etapie wymagane jest monitorowanie i optymalizacja procesu.
Studenci podczas zajęć poznają podstawy teoretyczne z zakresu budowy maszyn oraz ich metody projektowania i mechanizacji.

Są to urządzenia przerabiające energię cieplną na mechaniczną lub odwrotnie. Do tego rodzaju maszyn należą na przykład silniki spalinowe, ale i inne elementy systemów energetycznych i przemysłowych.
Studenci podczas zajęć opanują budowę podstawowych maszyn cieplno-przepływowych wykorzystywanych w przemyśle, min. pomp, sprężarek, wentylatorów, silników, turbin.

 

Stanowią podstawowy element produkcji w przemyśle wytwórczym. Wykorzystywane są do obróbki, montażu, przetwórstwa i kontroli jakości. Umożliwiają wytwarzanie produktów z dużą dokładnością, powtarzalnością i na dużą skalę.
Studenci podczas zajęć poznają rodzaje urządzeń przemysłowych, stosowane w urządzeniach materiały, skutki eksploatacji maszyn i ich wpływ na środowisko.

Obejmuje analizę i optymalizację zjawisk występujących między pojazdem, a nawierzchnią, po której się porusza. Celem tej analizy jest zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności poruszania się pojazdów po różnorodnych nawierzchniach w zróżnicowanych warunkach.
Studenci podczas zajęć poznają metody badań i sposoby interpretacji wyników pomiarów oddziaływań mechanizmów jezdnych na podłoże.

Miernictwo obejmuje różnego rodzaju pomiary, zaś systemy pomiarowe dotyczą narzędzi wykorzystywanych w tym celu. Miernictwo i systemy pomiarowe wykorzystywane są w naukach inżynieryjnych, umożliwiając prowadzenie procesów technologicznych.
Studenci podczas zajęć poznają podstawowe zagadnienia z zakresu wielkości elektrycznych i nieelektrycznych w technice.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Systemy hydrauliczne wykorzystują do przenoszenia energii ciecze. Charakteryzują się możliwością generowania dużych sił przy wysokim poziomie kontroli. Systemy pneumatyczne zaś wykorzystują sprężone powietrze. Znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest szybkość działania i prostota konstrukcji.
Studenci podczas zajęć poznają podstawy hydrauliki i pneumatyki oraz metody projektowania takich systemów.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Stanowią podstawę procesu projektowania w inżynierii. Umożliwiają analizę zachowania projektowanych struktur, ocenę wydajności, kosztów oraz pozwalają na optymalizację materiałów.
Studenci podczas zajęć poznają oprogramowania różnych firm, umożliwiające prowadzenie różnorodnych obliczeń inżynierskich.

Organizacja produkcją obejmuje planowanie, procesy produkcyjne i odpowiednie zarządzanie zasobami. Zarządzanie jakością związane jest z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów i efektywność procesów produkcyjnych.
Studenci podczas zajęć poznają tradycyjne i nowoczesne metody zarządzania działalnością produkcyjną oraz metody zarządzania i sterowania jakością.

Automatyzacja procesów i urządzeń prowadzi do usprawniania realizacji zadań oraz zwiększenie kontroli na etapach projektowania i funkcjonowania systemów. Robotyka rozwija technologie umożliwiające wykonywanie zadań przez maszyny. Działania te skutkują poprawą efektywności i bezpieczeństwa we wielu sektorach gospodarki.
Studenci podczas zajęć poznają układy automatyki i robotyki wykorzystywane w mechanice i budowie maszyn.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Dotyczą zarządzania, utrzymania i optymalizacji maszyn i systemów technicznych dążąc do niezawodności i zwiększenia wydajności. Prawidłowe zarządzanie eksploatacją techniczną pozwala na redukcje kosztów operacyjnych, zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości produkcji.
Studenci podczas zajęć poznają podstawowe pojęcia związane z eksploatacją techniczną oraz opanują umiejętność analizy technicznej eksploatowanych maszyn.

Urządzenia związane z przepływem płynów i gazów. Pompy służą do przemieszczania cieczy, sprężarki zwiększają ciśnienie gazów, wentylatory wymuszają przepływ powietrza lub innych gazów. Pompy, sprężarki i wentylatory odgrywają kluczową rolę w procesach przemysłowych.
Studenci podczas zajęć poznają podstawy teoretyczne budowy, zastosowania, działania oraz problematyki z doborem i eksploatacją pomp, sprężarek i wentylatorów.

Polega na tworzeniu systemów sterujących maszynami do obróbki (CNC – Computer Numerical Control). Stanowi to kluczowy element współczesnej produkcji elementów konstrukcyjnych z różnorodnych materiałów.
Studenci podczas zajęć poznają sposoby programowania obrabiarek CNC.

Jest to proces tworzenia narzędzi mechanicznych spełniających potrzeby klientów. Aby systemy były wydajne i efektywne inżynierowie muszą wykazywać się dbałością o szczegóły projektowe oraz optymalizację działań związanych z projektem i wdrażaniem systemu.
Studenci podczas zajęć poznają podstawy teoretyczne z zakresu projektowania, oceny i weryfikacji projektu oraz sposoby wspierania procesów projektowych narzędziami komputerowymi.


W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Projektowanie wspomagane komputerowo (CAD – Computer Aided Design) ma na celu wykorzystanie narzędzi komputerowych do tworzenia, modyfikowania i optymalizacji projektów. Pozwala to na przyśpieszenie prac projektowych i zwiększa precyzyjność oraz zmniejsza koszty procesu.
Studenci podczas zajęć opanują wiedzę z zakresu projektowania CAD typowych zespołów maszyn.

Obejmują między innymi zmiany kształtu, rozmiaru i właściwości materiału. Wyróżnia się cięcie, skrawanie, formowanie, łączenie, szlifowanie, prasowanie, wytłaczanie. Wybór odpowiednich operacji i technologii zależy o wymagań jakościowych, prognozowanych kosztów i skali produkcji.
Studenci podczas zajęć poznają w teorii i praktyce podstawowe procesy mechaniczne stosowane w przemyśle.
W ramach tego przedmiotu odbywa się też laboratorium, więc nie zapomnij zabrać ze sobą fartucha.

Projektowanie CAD jest narzędziem wykorzystywanym powszechnie w inżynierii. Umożliwia modelowanie 3D, analizę i symulację procesów oraz szybkie wprowadzanie zmian, co znacznie przyśpiesza prace projektowe.
Studenci podczas zajęć poznają zastosowania CAD w mechanice i budowie maszyn oraz sposoby rozwiązywania problemów inżynierskich przy wsparciu oprogramowania komputerowego.

 

Wymiana ciepła to przenoszenie energii pomiędzy różnymi ciałami lub substancjami na skutek różnicy temperatur. Wymiana masy dotyczy przepływu substancji między różnymi obszarami lub fazami w wyniku różnicy stężeń.
Studenci podczas zajęć opanują podstawy teoretyczne z zakresy wymiany ciepła i masy, a zdobytą wiedzę będą potrafili wykorzystać w projektowaniu urządzeń technicznych.

Studenci utrwalą nabyte na wcześniejszych etapach studiowania umiejętności projektowe. Celem przedmiotu jest przygotowanie studentów do kompleksowego wykonywania projektów obiektów mechanicznych, z zachowaniem wszystkich procedur, norm i uwarunkowań technicznych.

Zarządzanie środowiskiem dotyczy procesów mających na celu zmniejszenie wpływu działalności człowieka na środowisko. Ekologia zajmuje się badaniem zależności między organizmami, a ich środowiskiem.
Studenci podczas zajęć opanują umiejętność zarządzania, ochrony i kształtowania środowiska w kontekście prowadzenia działalności i rozwoju gospodarczego.