Algebra liniowa to jeden z działów matematyki, który znalazł praktyczne zastosowanie w naukach technicznych. Sama algebra dotyczy badania przestrzeni wektorowych i relacji pomiędzy nimi.
Na tym przedmiocie uczysz się rozwiązywać na różne sposoby układy równań i macierze. Dodatkowo algebra liniowa obejmuje analizę położenia punktów, prostych i płaszczyzn w przestrzeni.
W trakcie przedmiotu dowiesz się wszystkiego o budowie aparatów stosowanych w przemyśle chemicznym. Jest to także czas do zapoznania się z wykorzystywanymi w przemyśle urządzeniami wspomagającymi jak zawory czy rurociągi.
Dowiesz się tu o wszelakiej aparaturze kontrolno-pomiarowej i wykorzystywanych w tym celu systemach. Przedmiot omawia także stosowanie automatyki w celu prowadzenia i kontrolowania procesów.
Podczas tego przedmiotu zdobędziesz wiedzę o prowadzeniu ilościowego oznaczania składników w próbkach dowiadując się o warunkach przebiegu reakcji pozwalających ilościowo oznaczyć dany składnik. To tutaj poznasz techniki analityczne wykorzystywane w laboratoriach do ilościowego oznaczania składników.
Są to zajęcia, w ramach których jeszcze lepiej poznasz podstawową budowę atomu. Przypomnisz sobie o występujących wiązaniach w cząsteczkach. To również miejsce do zdobycia wiedzy o właściwościach pierwiastków bloków energetycznych oraz związków nieorganicznych.
Przedmiot realizowany jest przez dwa semestry.
Czym jest circular economy? To model gospodarki cyrkularnej, którego założeniem jest dążenie do minimalizacji odpadów przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu wykorzystania zasobów.
Studenci podczas wykładu poznają sposoby wdrażania koncepcji CE w technologii przetwarzania powszechnie stosowanych materiałów oraz ograniczenia prawne i ekonomiczne z jakimi związane są takie działania.
Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.
Zmiany klimatyczne stanowią jeden z największych problemów współczesnego świata. Wśród przyczyn zmian klimatycznych wyróżnia się przede wszystkim emisję gazów cieplarnianych, wylesianie i produkcję rolną oraz przemysłową.
Studenci podczas wykładu poznają elementy i mechanizmy zmian, zjawiska występujące w przeszłości, ale także rolę nauki i polityki w kontekście przeciwdziałania zmian klimatu.
Przedmiot prowadzony jest w języku angielskim.
Energia stanowi jeden z fundamentalnych elementów gospodarki narodowej, wpływając na rozwój gospodarczy państwa. Jest to również dynamicznie rozwijający się sektor, szczególnie w aspekcie odnawialnych źródeł energii.
Studenci podczas wykładu poznają uwarunkowania prawne i możliwości rozwoju energetycznego Polski.
Jest to nauka obejmująca dostosowywania środowiska pracy i wykorzystywanych w pracy narzędzi do możliwości i ograniczeń człowieka. Najprościej mówiąc chodzi o poprawę komfortu, bezpieczeństwa i wydajności pracowników.
Studenci nauczą się tu metod zwiększania komfortu podczas pracy, który związany jest bezpośrednio z zapobieganiem różnego rodzaju dolegliwościom i schorzeniom zdrowotnym.
Podstawowa nauka przyrodnicza badająca relacje pomiędzy elementami otaczającego nas świata. Dla nikogo z nas nie jest obca, ponieważ mieliśmy już okazję się z nią zetknąć w szkole podstawowej.
Na tym przedmiocie studenci opanują sposoby rozwiązywania fizycznych problemów technicznych. Przede wszystkim przekonają się, że fizyka jest wszędzie, a jej znajomość umożliwia zrozumienie zjawisk występujących w chemii.
Przedmiot realizowany przez dwa semestry. W ramach przedmiotu realizowane jest również laboratorium, więc nie zapomnij o fartuchu.
Wykład prezentuje zagadnienia dotyczące komunikacji interpersonalnej w relacjach biznesowych. Nauczysz się na nim, jak skutecznie komunikować się w biznesie.
Pamiętasz jak czytałeś o nauce właściwości pierwiastków i związków. To laboratorium sprawdzi Twoją wiedzę o jakościowym oznaczaniu składników(czyli jaki związek jest obecny w próbce). Twoim zadaniem podczas tych zajęć będzie odpowiedzieć na pytanie: “Co ja mam w tej próbce?”
W ramach przedmiotu realizowane jest również laboratorium, więc nie zapomnij o fartuchu.
W ramach tego przedmiotu poznasz urządzenia wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Poznasz budowę oraz zasadę działania na przykład maszyn stosowanych do transportu cieczy, gazów. Dowiesz się także o stosowanych materiałach konstrukcyjnych, czy zrozumiesz pojęcie korozji. Nauczysz się tu również podstaw rysunku technicznego.
Królowa nauk, dobrze znany nam już przedmiot. Dla jednych zmora, dla innych radość. Na studiach technicznych zajęcia te prowadzą do opanowania działań i rachunków stosowanych w praktycznych problemach inżynierskich.
Poznasz przede wszystkim legendarne całki i różniczki, ale również doświadczą w jak dużym stopniu praca inżyniera bazuje na założeniach matematycznych.
Przedmiot realizowany przez dwa semestry.
Gospodarka rynkowa to system ekonomiczny, gdzie decyzje dotyczące produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług są podejmowane na podstawie mechanizmów rynkowych.
Studenci podczas zajęć pozyskają wiedzę dotyczącą podstaw funkcjonowania gospodarki rynkowej.
Przedmiot ten ma swój skrót PGR, jest on powszechnie wykorzystywany przez studentów i prowadzących.
Zajęcia z obliczeń chemicznych to konieczne podstawy, które musisz zdobyć. Nauczysz się, a w zasadzie przypomnisz sobie obliczenia stechiometryczne dotyczące stężeń, aktywności jonów, pH, a nawet roztworów buforowych.
To wszystkie działania mające na celu zapobieganie pożarom oraz minimalizację skutków w sytuacji ich ewentualnego wystąpienia.
W ramach przedmiotu studenci zapoznają się z podstawami inżynierii bezpieczeństwa pożarowego poprzez poznanie odpowiednich norm i przepisów stosowanych w procesie projektowania.
Pod pojęciem ochrony środowiska kryją się wszystkie zagadnienia związane z zachowaniem naturalnych zasobów i bioróżnorodności, a także minimalizowanie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko.
Studenci podczas zajęć poznają zjawiska zachodzące w środowisku i ich możliwe skutki w przyszłości oraz istotę dążeń do zrównoważonego rozwoju.
Ochrona własności intelektualnej (OWI) to nic innego, jak wytwór pracy twórczej człowieka, który ze względu na swój charakter i oryginalność zasługuje na ochronę. Na tym przedmiocie dowiesz się jaka jest rola Urzędu Patentowego, czym jest dokładnie ochrona własności intelektualnej, jak ją klasyfikować, chronić oraz jak z niej korzystać.
Aby dokument został sporządzony poprawnie konieczne jest wykonanie każdego z kroków – redakcji, edycji i formatowania treści. By zachować przejrzystość, poprawność i estetykę wymagana jest uwaga na szczegóły dotyczące języka i stylu tekstu.
Studenci podczas wykładu poznają zasady przygotowywania prac pisemnych z uwzględnieniem wyżej wymienionych czynników.
Przedmiot koncentruje się na naukach społecznych oraz różnych rodzajach zjawisk i procesów społecznych. Dodatkowo, w ramach tego przedmiotu uczysz się interpretacji współczesnej rzeczywistości społecznej.
Zajęcia mają na celu przygotowanie studenta do przyszłej pracy w obszarze edycji tekstu (Word), przetwarzania danych (Excel) oraz tworzenia prezentacji multimedialnych.
Przedmiot realizowany przez dwa semestry.
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorstwa zapewniają jakościowe produkty, to jest wykład właśnie dla Ciebie. Poznasz stosowane systemy zarządzania jakością oraz metody weryfikacji prowadzone w ramach audytów, czyli kontroli.