Na tych zajęciach zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu analizy instrumentalnej. Rozpoczniesz od poznania podstaw i zastosowań różnych metod instrumentalnych, w tym szczegółowo zgłębisz metody spektralne, takie jak spektroskopia IR i UV-VIS. Nauczysz się interpretować widma i wykorzystywać te techniki do analizy jakościowej i ilościowej. Następnie poznasz analizę rentgenowską, w tym zasady działania lamp rentgenowskich i metody dyfrakcji proszkowej. Przedmiot obejmie również chromatografię gazową i cieczową, gdzie nauczysz się rozdzielać i analizować mieszaniny oraz interpretować chromatogramy. Na koniec zagłębisz się w metody termoanalityczne, takie jak analiza termograwimetryczna i różnicowa analiza termiczna, poznając ich zasady, aparaturę i zastosowania praktyczne. Całość da ci solidne podstawy teoretyczne i praktyczne z zakresu nowoczesnych metod analizy instrumentalnej stosowanych w chemii.
Zajęcia wykładowe z chemii fizycznej przybliżą Ci informacje dotyczące zagadnień z termodynamiki, termochemii oraz kinetyki reakcji chemicznych. Zdobędziesz teoretyczną umiejętność wykonywania obliczeń oraz opisywania zjawisk fizycznych w procesach.
Wykład oraz ćwiczenia z chemii organicznej pozwolą Ci zrozumieć i nauczyć się charakterystyki związków organicznych, ich reakcji charakterystycznych, właściwości oraz mechanizmów zachodzących w chemii organicznej.
Zajęcia obliczeniowe w chemii fizycznej pozwolą Ci w praktyczny sposób dokonywać obliczeń właściwości fizykochemicznych substancji czystych, obliczania funkcji termodynamicznych reakcji, składu mieszaniny reakcyjnej w stanie równowagi, wyznaczania prostych równań kinetycznych, interpretacji diagramów fazowych substancji czystych i dwuskładnikowych, posługiwania się tablicami fizykochemicznymi.
Na tych zajęciach zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu elektrotechniki i podstaw elektroniki. Zajęcia rozpoczną się od wprowadzenia podstawowych pojęć związanych z obwodami elektrycznymi. Następnie zagłębisz się w analizę obwodów prądu stałego oraz zmiennego. Zajęcia te dadzą ci solidne podstawy teoretyczne i praktyczne z zakresu elektrotechniki i elektroniki, przygotowując cię do dalszego zgłębiania tych dziedzin i ich praktycznego zastosowania.
W trakcie przedmiotu zgłębisz wiedzę na temat zjawisk transportu pędu, ciepła i masy oraz ich zastosowań w przemyśle chemicznym. Poznasz operacje mechaniczne, cieplne i dyfuzyjne, a także metody ich modelowania i obliczania parametrów urządzeń. Praktyczna część zajęć będzie polegała na rozwiązywaniu przykładów i zadań, co ma na celu nauczyć Cię metodyki obliczeń inżynieryjnych.
Zajęcia z tego przedmiotu skupiają się na zagadnieniach języka angielskiego, które mają na celu podnieść Twój poziom znajomości języka do poziomu B2.
Przedmiot ten jest kontynuacją zajęć wykładowych o tej samej nazwie, podczas którego dowiedziałeś się podstawowych informacji o działaniu układów automatyki. W trakcie zajęć laboratoryjnych rozszerzysz swoją wiedzę o praktyczne projektowanie układów sterowania automatycznego.
W ramach przedmiotu realizowane jest laboratorium, więc nie zapomnij o fartuchu.
W trakcie wykładów z chemii analitycznej uczyłeś się o stosowanych metodach do wykrywania ilości danej substancji w próbce. Zajęcia laboratoryjne pozwolą Ci sprawdzić wybrane metody analityczne do oznaczenia otrzymanych ilości substancji oznaczanej w próbce. Podczas tych zajęć dokładność jest najważniejsza.
W ramach przedmiotu realizowane jest laboratorium, więc nie zapomnij o fartuchu.
Zajęcia obejmują zapoznanie się z metodami doświadczalnymi stosowanymi w laboratorium fizykochemicznym, wykonanie określonych pomiarów i opracowanie zgromadzonych wyników badań w formie sprawozdania. Wykonywane ćwiczenia dotyczą następujących działów: kinetyka chemiczna, statyka chemiczna, termochemia i termodynamika chemiczna, równowagi fazowe, elektrochemia i równowagi jonowe, koloidy i zjawiska powierzchniowe.
W ramach przedmiotu realizowane jest laboratorium, więc nie zapomnij o fartuchu.
Dział matematyki dostarczający narzędzi i metod do rozwiązywania obliczeniowych problemów inżynierskich.
Studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu prawdopodobieństwa, statystyki i metod różniczkowych wykorzystywanymi w technologii chemicznej.
Przedmiot pozwoli Ci zdobyć podstawy teoretyczne oraz umiejętności w zakresie wykonywania podstawowych obliczeń projektowych aparatów i operacji jednostkowych. Celem nauczania przedmiotu jest zdobycie wprawy w obliczeniach projektowych przy użyciu nowoczesnych technik komputerowych.
Na tych zajęciach skupisz się na zgłębianiu mechanizmów zjawisk fizycznych i fizykochemicznych, które są wykorzystywane w procesach rozdzielania mieszanin, oraz ich praktycznym zastosowaniu w technologii. Podczas ćwiczeń będziesz miał okazję nauczyć się wyznaczania kluczowych parametrów pracy prostych układów rozdzielających. Ta praktyczna część przedmiotu będzie opierać się na rozwiązywaniu zadań obliczeniowych, co pozwoli ci lepiej zrozumieć i zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną.
Przedmiot ten ma na celu kompleksowe wprowadzenie studentów w świat technologii chemicznej, zarówno w obszarze nieorganicznym, jak i organicznym. Zajęcia rozpoczynają się od ukazania znaczenia przemysłu chemicznego w szerszym kontekście gospodarczym, co pozwoli zrozumieć jego kluczową rolę we współczesnym świecie. Następnie poznasz fundamentalne aspekty technologii chemicznej, począwszy od analizy surowców, poprzez rozwój metod technologicznych, aż po zasady rządzące procesami produkcyjnymi. Dowiesz się o podstawowych typach reaktorów chemicznych oraz najważniejszych procesach jednostkowych stosowanych w technologii chemicznej.
Przedmiot realizowany przez dwa semestry.
Na zajęciach z tego przedmiotu poznasz informacje w zakresie przekazywania informacji w formie wizualnej, omówisz elementów składowych języka informacji wizualnej, zdobędziesz umiejętności publicznego prezentowania treści związanych z wykonywaniem zawodu inżyniera.